Не спиться ще вдовам,
Бо туга лишилась,
Для них ще й сьогодні
Війна не скінчилась.
Серця в них назавжди
Тривогою скуті.
Ніхто не забутий,
Бо туга лишилась,
Для них ще й сьогодні
Війна не скінчилась.
Серця в них назавжди
Тривогою скуті.
Ніхто не забутий,
Ніщо не забуте!
Для кожної людини цей день є хвилюючим, з присмаком сліз. Він болем відгукується в серці, бо немає, мабуть, жодної української сім'ї, якої не торкнулась би війна, хто б не втратив у тому пеклі близьку людину.І, коли в сонячний день 9 Травня дивишся, як вітер тихо гойдає крони дерев, як весело галасують діти, мимоволі згадуються рядки із вірша Максима Рильського:
Поглянь в вікно! Твоя це перемога,
Це дружби й братства пам'ятник живий.
Цей лан, цей сад, цей порив твій і мій,
Це в безміри прокладена дорога! Але ж який жорстокий і кривавий шлях треба було пройти нашим воїнам задля того, щоб День Перемоги настав. В ім'я миру та щастя Батьківщини вони готові були йти на смерть, бо їхня свідомість ні за яких обставин не могла прийняти думку, що рідна земля буде уярмлена фашистами.Це дружби й братства пам'ятник живий.
Цей лан, цей сад, цей порив твій і мій,
Війна увірвалася в серце нашого народу, як осколок. Затьмарила сонячне небо димом пожеж, стала болем нестерпним від чорних похоронок, що тисячами приходили щодня.
Скільки крові пролито! Скільки сліз виплакано!
Пригадую, коли я ще була маленькою, прадідусь розповідав нам про ті страшні роки війни. Його мати відправила на фронт своїх трьох синів: Луку, Микиту та Івана. Вона виплакала свої очі, виглядаючи їх. Все чекала, чекала своїх орликів. Проте двох все-таки не дочекалась. Могилу молодшого Івана не довелось розшукати. Микиту мій прадідусь Лука виніс на руках мертвого з поля бою. Там, на Львівщині, він і похований. А дідусь в тому бою був важкопоранений. Німці чоботами підкидали його, безсвідомого, закривавленого. Вони вирішили, що боєць мертвий і не вистрелили у нього, як у багатьох інших поранених радянських солдат. Доля подарувала йому життя. Лебідкою полетіла моя прабабуся Зіна до свого коханого у Львівський військовий шпиталь. Доглядала, виходжувала, вселяла віру у життя заради їхніх дітей. Дідусь вижив, а той злощасний осколок назавжди залишився у його тілі, як страшна згадка про ті часи.
Кожен: і сива згорьована вдова, і молоде подружжя з квітами у руках, і посивілий ветеран, і школяр, приходячи до обеліска Слави, на якому викарбувані прізвища односельчан, схиляє голову перед героями, які віддали своє життя за наше світле майбутнє.
А як боляче ранять повідомлення про те, що деякі нелюди здатні осквернити святині - пам'ятники, могили загиблих. Невже ці істоти не здатні мислити? Невже не розуміють, що заради мирного неба над нами їхні діди і прадіди проливали кров?
Ми повинні пам'ятати і ніколи не забувати тих, хто врятував нас, нашу сім'ю, Вітчизну, наші духовні цінності, нашу історію від знищення.
Ми б не народилися на світ, а якби і народилися, то животіли б рабами, якби мільйони героїв не захистили грудьми нашу Батьківщину.
Усіх, хто кував перемогу й загинув
За тебе, за мене, за всю.Батьківщину,
Хто фронтом звитяги йшов поруч з тобою,
Боровся з фашизмом і гинув у бою,
Хто месником смілим тоді партизанив
І ворога нищив героєм незнаним.
Згадай їх усіх, замордованих,вбитих,
І гідно живи їх життям недожитим.
Л.Сороката, учениця 9 класу
Немає коментарів:
Дописати коментар